Hypoteční sazby zůstávají již čtyři měsíce bez výrazných změn

Broker Consulting Index, sledující průměrnou úrokovou sazbu u hypotečních úvěrů, nepřinesl ani v měsíci srpnu překvapující závěry. Průměrná nabídková sazba, za kterou banky poskytovaly klientům hypoteční úvěry, poklesla, oproti předchozímu měsíci, jen o 0, 05 procentního bodu. Zájemci si mohli tedy v srpnu sjednat hypotéku za průměrnou úrokovou sazbu 5, 12 procenta. I v dnešní době však lze na hypotéce ušetřit. Cestou může být převzetí stávajícího hypotečního úvěru.
„Průměrná nabídková sazba hypoték se drží již od června letošního roku nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky, která činí po nedávném zasedání rady 4,5 procenta. Hlavní úroková sazba přitom od konce roku 2021 vždy převyšovala nad průměrnými sazbami, za které banky poskytovaly klientům hypoteční úvěry. V červnu letošního roku došlo ke zvratu a my ani v dalších měsících neočekáváme větší výkyvy,“ uvádí Michaela Pudilová, analytička hypotečních a spotřebitelských úvěrů ze společnosti Broker Consulting.

Kolik lidé v praxi ušetří díky snížení úrokových sazeb?
Jestliže si klient od banky vypůjčí 5 miliónů korun se splatností 30 let při úrokové sazbě 5,12 procenta, bude měsíční splátka činit 27 209 korun. V porovnání s předchozím měsícem, kdy se sazby pohybovaly okolo 5,17 procenta, jde o pokles ve výsledné splátce o 154 korun. Snížením sazby o jeden procentní bod (4,12 %) by výsledná splátka klesla o téměř tři tisíce korun, konkrétně na 24 218 korun.

Meziměsíční srovnání hodnot Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů ukázalo v srpnu na velmi mírné snížení hodnoty, a to o 0,05 procentního bodu. Vývoj sazeb je tak v posledních třech měsících takřka neměnný. „Od začátku roku došlo ke snížení průměrné nabídkové sazby hypoték o 0,5 %. Největší snížení letos zaznamenal Index v měsíci březnu (5,34 %), a to z únorové hodnoty 5, 53 procenta. Od té doby dochází k poklesům či nárůstům „kosmetického“ charakteru,“ vysvětluje Michaela Pudilová ze společnosti Broker Consulting. Podíváme-li se na hodnotu průměrné nabídkové sazby v červenci, pak vidíme stejnou hodnotu jako v měsíci květnu, a to 5,17 procenta. Červnová hodnota byla naopak o něco nižší (5,11 %). Totožný vývoj předpovídá také předstihový ukazatel (5,36 %), který zůstává od června nezměněn.

Na hypotéce lze ušetřit i v dnešní době

Navzdory optimistickým scénářům o vývoji hypotečních sazeb, který začátkem roku predikovali finanční experti, se do současné chvíle v hypoteční oblasti žádný velký zázrak nekonal. Mnoho lidí tak stále odrazují od rozhodnutí sjednat si hypoteční úvěr příliš vysoké úrokové sazby. I v dnešní době však lze získat velmi výhodný úrok, na který jsme byli zvyklí ještě před třemi lety.

Co musíme splnit a jak na to?

Vstupní podmínkou pro získání výhodného úroku je možnost převzetí výhodné hypotéky od prodávajícího. „Kupujícímu se tato zajímavá možnost nabízí v případě, že prodávající má nemovitost zatíženou hypotečním úvěrem, který si sjednal například pro její koupi či dostavbu. V tomto případě lze banku požádat o převzetí stávající hypotéky, která může kupci ušetřit, díky výhodnějšímu úroku, i tisíce korun,“ vysvětluje Michaela Pudilová.

Nový žadatel však musí splnit stejné podmínky, jako kdyby si žádal o hypotéku novou. Pro schválení tohoto hypotečního úvěru se tedy posuzují příjmy a výdaje nového žadatele, rizikovost a jeho celková bonita. „Vždy však záleží na konkrétních podmínkách banky. Některé z nich například povolí převzetí hypotéky pouze v případě, že v úvěru zůstane alespoň jeden z původních žadatelů a naopak některé banky zruší původní hypotéku a na financování nemovitosti si pak žadatel musí sjednat hypoteční úvěr zcela nový, ovšem již za aktuálních podmínek,“ doplňuje Michaela Pudilová ze společnosti Broker Consulting.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *