Na slavnostním galavečeru 26. ročníku soutěže BEST OF REALTY, kterou pořádá Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), byly vyhlášeny nejlepší developerské projekty roku 2024. V jednotlivých kategoriích si odnesly ocenění projekty, které jsou výjimečné svým přínosem pro lokalitu, architektonickým a urbanistickým pojetím, kvalitou realizace či svým přístupem k udržitelnosti a inovacím.
BEST OF REALTY, prestižní soutěž v oblasti nemovitostí, vloni oslavila čtvrt století své existence. Jedná se o jedinečnou platformou pro ocenění a prezentaci nejvýznamnějších realitních projektů v České republice, kterou organizuje Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Soutěž, v níž přihlášené projekty hodnotí nezávislí odborníci z různých oblastí realitního trhu, vyvrcholila slavnostním galavečerem, který se konal v úterý 12. listopadu v prostorách Fora Karlín.
„Porota posuzovala téměř sedm desítek projektů, v drtivé většině skutečně velmi kvalitních. Také letos soutěž ukázala, jak velké množství vysoce hodnotných a výjimečných projektů dokáže český realitní trh vygenerovat,“ říká Tomáš Drtina ze společnosti Incomind, který je předsedou odborné poroty a také viceprezidentem Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).
Nejvyšší cenění v kategorii Rezidenčních projektů většího rozsahu putovalo projektu Smíchov City – bytový blok SM3, který zaujal rozmanitou architekturou a plynulým začleněním do městské struktury Smíchova. Inovativní přístup a využití nejmodernějších technologií, přesahujících běžné standardy, ocenila porota u projektu Císařská vinice. Třetí příčku získal Astrid Garden, jenž harmonicky propojuje zeleň a novou výstavbu v historickém prostředí Holešovic.
Na poli Menších rezidenčních projektů zvítězila Pařížská 25, která svou výjimečnou architekturou obohacuje atmosféru historického centra Prahy. Druhé místo získala Vila Ēpoque v Praze 5, kromě jiného za vysokou kvalitu použitých materiálů a technologií. Třetím oceněným projektem se stala Rezidence Neklanka 2, která vedle architektonické kvality přináší kvalitu i do veřejného prostoru.
V kategorii Nájemního bydlení porota ocenila nejvýše projekt LIHOVAR – I. ETAPA – BLOK SEVER v Praze 5, jehož umístění mezi dvěma rušnými komunikacemi vyžadovalo od developera odvahu a vizi pro rozvoj Smíchova. Druhou příčku obsadil projekt Mozaika Holešovice, který kreativně propojuje rezidenční bydlení s prvky industriální minulosti. Třetí oceněný projekt, Vysočanský mlýn (1. etapa domy A+B), se vyznačuje důrazem na udržitelnost, neboť do výstavby byly začleněny recyklované materiály z demolice původní továrny.
V kategorii Rekonstrukcí kanceláří obsadil první místo Palác Dunaj, který porota ocenila za citlivé spojení historie s moderními kancelářskými standardy. Významnou proměnou prošel také památkově chráněný objekt BBiO Ostravica v Ostravě, který zaujal transformací historických prostor do moderního a inspirativního pracovního prostředí. Ocenění získal také Palác Karlín, a to nejen za modernizaci, ale také za otevření budovy směrem k veřejnému prostoru a výrazné zkvalitnění služeb v parteru.
Kategorii Nová administrativní centra ovládl projekt Hagibor 01 a 02. Porota ocenila zejména vizi vytvořit novou městskou čtvrť s kvalitním veřejným prostorem. Druhé místo získal brněnský administrativní projekt Vlněna – budova I, který se stal vzorem udržitelné architektury. Třetí místo porota udělila administrativní budově A1 v Rohan City – Administrativní budova A1. Ta vyniká svým jedinečným architektonickým zpracováním a ekologicky šetrným provozem.
Mezi Hotely dominoval projekt The Cloud One v centru Prahy, který vedle ubytování nabízí designové a komfortní prostory určené i pro širokou veřejnost. Na druhém místě se umístila Villa Fitz v Rokycanech. Rekonstrukce historické vily pozvedla atraktivitu města i celého regionu, čímž přispěla k rozvoji cestovního ruchu v této oblasti. Třetí příčku získal Hotel Perk v Šumperku, který přeměnou původního objektu vytvořil prostor pro posílení turistického ruchu i komunitního života.
V kategorii Obchodních a zábavních center porotu nejvíce zaujal projekt Máj Národní, který prošel komplexní rekonstrukcí, odvážně akcentoval zábavní funkci a veřejnosti nově nabízí i přístupnou střešní terasu s výhledem na Prahu. Druhým oceněným je Dům U Červené lišky, který citlivou přestavbou oživil historický prostor a otevřel ho široké veřejnosti. Třetí příčku obsadil Palác Savarin, který výrazně obohacuje kvalitu obchodní ulice Na Příkopě.
Mezi Skladovými a průmyslovými areály získal ocenění projekt CTPark Ostrava Hrušov – Vitesco, který revitalizací původního brownfieldu přispěl k rozšíření nabídky pracovních příležitostí v regionu. Druhá příčka připadla projektu Logport Prague West, jenž spojuje skladovací a obchodní prostory s městskou infrastrukturou, přičemž klade důraz na udržitelnost. Projekt VGP Park Ústí nad Labem City, budova A, oceněný třetím místem, prošel důkladnou ekologickou sanací a přináší do města zelené plochy s udržitelnými prvky.
Mezi environmentálními projekty si prvenství odnesl Timber Praha – Arcus City, který se stal pionýrem v oblasti výstavby vícepodlažních rezidenčních dřevostaveb. Projekt zaujal porotu především svými energetickými úspornými technologiemi, které minimalizují ekologickou stopu a umožňují zdravému vnitřnímu prostředí.
Zvláštní cenu poroty získal Dům pro Julii v Brně. Jedná se o dětský hospic, který poskytuje komplexní péči pro těžce nemocné děti a jejich rodiny a přináší zásadní pokrok v oblasti dětské paliativní péče v Česku.
Porota rovněž udělila Cenu ARTN za přínos realitnímu trhu Galerii současného umění EPO1 v Trutnově, která přináší do regionu severovýchodních Čech významný a zároveň svěží kulturní prostor.
Cenu za celoživotní přínos obdržel architekt Josef Pleskot, považovaný za jednoho z nejvýznamnějších českých architektů současnosti.