Soutěž BEST OF REALTY ocenila nejlepší developerské počiny uplynulého roku

Na slavnostním galavečeru 26. ročníku soutěže BEST OF REALTY, kterou pořádá Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN), byly vyhlášeny nejlepší developerské projekty roku 2024. V jednotlivých kategoriích si odnesly ocenění projekty, které jsou výjimečné svým přínosem pro lokalitu, architektonickým a urbanistickým pojetím, kvalitou realizace či svým přístupem k udržitelnosti a inovacím.

BEST OF REALTY, prestižní soutěž v oblasti nemovitostí, vloni oslavila čtvrt století své existence. Jedná se o jedinečnou platformou pro ocenění a prezentaci nejvýznamnějších realitních projektů v České republice, kterou organizuje Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Soutěž, v níž přihlášené projekty hodnotí nezávislí odborníci z různých oblastí realitního trhu, vyvrcholila slavnostním galavečerem, který se konal v úterý 12. listopadu v prostorách Fora Karlín.

Porota posuzovala téměř sedm desítek projektů, v drtivé většině skutečně velmi kvalitních. Také letos soutěž ukázala, jak velké množství vysoce hodnotných a výjimečných projektů dokáže český realitní trh vygenerovat,“ říká Tomáš Drtina ze společnosti Incomind, který je předsedou odborné poroty a také viceprezidentem Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).

Nejvyšší cenění v kategorii Rezidenčních projektů většího rozsahu putovalo projektu Smíchov City – bytový blok SM3, který zaujal rozmanitou architekturou a plynulým začleněním do městské struktury Smíchova. Inovativní přístup a využití nejmodernějších technologií, přesahujících běžné standardy, ocenila porota u projektu Císařská vinice. Třetí příčku získal Astrid Garden, jenž harmonicky propojuje zeleň a novou výstavbu v historickém prostředí Holešovic.

Na poli Menších rezidenčních projektů zvítězila Pařížská 25, která svou výjimečnou architekturou obohacuje atmosféru historického centra Prahy. Druhé místo získala Vila Ēpoque v Praze 5, kromě jiného za vysokou kvalitu použitých materiálů a technologií. Třetím oceněným projektem se stala Rezidence Neklanka 2, která vedle architektonické kvality přináší kvalitu i do veřejného prostoru.

V kategorii Nájemního bydlení porota ocenila nejvýše projekt LIHOVAR – I. ETAPA – BLOK SEVER v Praze 5, jehož umístění mezi dvěma rušnými komunikacemi vyžadovalo od developera odvahu a vizi pro rozvoj Smíchova. Druhou příčku obsadil projekt Mozaika Holešovice, který kreativně propojuje rezidenční bydlení s prvky industriální minulosti. Třetí oceněný projekt, Vysočanský mlýn (1. etapa domy A+B), se vyznačuje důrazem na udržitelnost, neboť do výstavby byly začleněny recyklované materiály z demolice původní továrny.

V kategorii Rekonstrukcí kanceláří obsadil první místo Palác Dunaj, který porota ocenila za citlivé spojení historie s moderními kancelářskými standardy. Významnou proměnou prošel také památkově chráněný objekt BBiO Ostravica v Ostravě, který zaujal transformací historických prostor do moderního a inspirativního pracovního prostředí. Ocenění získal také Palác Karlín, a to nejen za modernizaci, ale také za otevření budovy směrem k veřejnému prostoru a výrazné zkvalitnění služeb v parteru.

Kategorii Nová administrativní centra ovládl projekt Hagibor 01 a 02. Porota ocenila zejména vizi vytvořit novou městskou čtvrť s kvalitním veřejným prostorem. Druhé místo získal brněnský administrativní projekt Vlněna – budova I, který se stal vzorem udržitelné architektury. Třetí místo porota udělila administrativní budově A1 v Rohan City – Administrativní budova A1. Ta vyniká svým jedinečným architektonickým zpracováním a ekologicky šetrným provozem.

Mezi Hotely dominoval projekt The Cloud One v centru Prahy, který vedle ubytování nabízí designové a komfortní prostory určené i pro širokou veřejnost. Na druhém místě se umístila Villa Fitz v Rokycanech. Rekonstrukce historické vily pozvedla atraktivitu města i celého regionu, čímž přispěla k rozvoji cestovního ruchu v této oblasti. Třetí příčku získal Hotel Perk v Šumperku, který přeměnou původního objektu vytvořil prostor pro posílení turistického ruchu i komunitního života.

V kategorii Obchodních a zábavních center porotu nejvíce zaujal projekt Máj Národní, který prošel komplexní rekonstrukcí, odvážně akcentoval zábavní funkci a veřejnosti nově nabízí i přístupnou střešní terasu s výhledem na Prahu. Druhým oceněným je Dům U Červené lišky, který citlivou přestavbou oživil historický prostor a otevřel ho široké veřejnosti. Třetí příčku obsadil Palác Savarin, který výrazně obohacuje kvalitu obchodní ulice Na Příkopě.

Mezi Skladovými a průmyslovými areály získal ocenění projekt CTPark Ostrava Hrušov – Vitesco, který revitalizací původního brownfieldu přispěl k rozšíření nabídky pracovních příležitostí v regionu. Druhá příčka připadla projektu Logport Prague West, jenž spojuje skladovací a obchodní prostory s městskou infrastrukturou, přičemž klade důraz na udržitelnost. Projekt VGP Park Ústí nad Labem City, budova A, oceněný třetím místem, prošel důkladnou ekologickou sanací a přináší do města zelené plochy s udržitelnými prvky.

Mezi environmentálními projekty si prvenství odnesl Timber Praha – Arcus City, který se stal pionýrem v oblasti výstavby vícepodlažních rezidenčních dřevostaveb. Projekt zaujal porotu především svými energetickými úspornými technologiemi, které minimalizují ekologickou stopu a umožňují zdravému vnitřnímu prostředí.

Zvláštní cenu poroty získal Dům pro Julii v Brně. Jedná se o dětský hospic, který poskytuje komplexní péči pro těžce nemocné děti a jejich rodiny a přináší zásadní pokrok v oblasti dětské paliativní péče v Česku.

Porota rovněž udělila Cenu ARTN za přínos realitnímu trhu Galerii současného umění EPO1 v Trutnově, která přináší do regionu severovýchodních Čech významný a zároveň svěží kulturní prostor.

Cenu za celoživotní přínos obdržel architekt Josef Pleskot, považovaný za jednoho z nejvýznamnějších českých architektů současnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *