Cena starších domů narostla v průměru o 3 %, jak v meziročním, tak v kvartálním srovnání

Ceny starších domů pokračují v mírném růstu. Trend, který naznačovaly již zprávy z loňského roku, potvrdila i čísla za první letošní kvartál. Zatímco v meziročním pohledu ještě 6 z 8 zkoumaných měst zaznamenalo mírný cenový pokles, v kvartální pohledu již naopak převládal cenový růst, a to od 1 procenta v Ostravě až do 5 procent v Brně. Vyplývá z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
V Praze se starší domy prodávaly o necelých 7 tisíc korun za metr čtvereční levněji než před rokem, což znamená, že lidé loni kupovali dům o rozloze 150 m2 o téměř milion korun dráž. Praha je tak jedním z 6 zkoumaných měst, které vybočují z celorepublikového průměru, který ukázal meziročně 3% růst cen starších domů. Vedle Prahy ukázala analýza meziroční zlevnění starší domů i v dalších krajských městech. V Brně činila meziroční úspora na koupi staršího domu 2 procenta, což znamenalo cenu nižší o zhruba 260 tisíc korun oproti nemovitosti stejné rozlohy kupované loni. “Ceny však v některých městech rostly už i v meziročním srovnání. To byl případ  Ostravy s 5 procentním růstem nebo Českých Budějovic se 7 procenty. Růst cen je trendem, který pak už výrazně ukazuje srovnání cen mezi kvartály, kdy rostly ceny téměř ve všech městech,” upozornil Lumír Kunz, jednatel společnosti FérMakléři.cz.
Analýza cen starších domů po rekonstrukci v kvartálním srovnání ukázala už v převažujícím počtu případů růsty cen. Oproti konci roku 2023 touto optikou zažila pokles už jenom Plzeň (-4 %), Olomouc (-3 %) a Praha (-1 %). V Brně pak ceny už mezi kvartály rostly o 5 % a zdražení se týkalo i dalších krajských měst. I průměr za celou Českou republiku ukázal v kvartálním porovnání 3% růstový trend.
„Údaje za poslední měsíce potvrzují, že ceny starších domů se vrací k růstové trajektorii. Mezi další faktory ukazující na oživení trhu pak patří i růst poskytnutých hypotečních úvěrů,“ uvedl Lumír Kunz. „Dle prognóz se repo sazba může na konci roku pohybovat kolem 4 procent a v roce 2025 kolem 3 procent, je tedy pravděpodobné, že trh budou navíc rozhýbávat i zase konečně příznivější ceny hypoték,“ dodal Lumír Kunz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *