Brněnský kancelářský trh je na tom dobře, v mezinárodním srovnání ale zaostává

Brněnský trh s moderními kancelářskými prostory prochází postupným vývojem: výstavba roste, poptávka je uspokojivá, nové i uvolněné prostory se postupně daří obsazovat expandujícími a stěhujícími se firmami. Neobsazenost sice roste a nejspíš bude lehce růst i v příštích letech, ale například požadavkům po velkoplošných kancelářích bude schopno vyhovět jen několik projektů. Z pohledu regionálních měst České republiky se Brno v posledních deseti letech dynamicky rozvíjelo, a to třeba i ve srovnání s Prahou: brněnský kancelářských trh se rozrostl o více než 60 %, zatímco ten pražský „pouze“ o 30 %. Mezinárodní srovnání s dalšími regionálními městy CEE však ukazuje, že Brno poněkud „zaspalo“ ve vytváření nabídky, která by ho zvýhodnila v rozhodování zahraničních firem, až se obnoví jejich zájem o nové prostory v tomto regionu.

V letošním prvním pololetí se nově postavilo téměř 25 000 čtverečních metrů prostor, jež se postupně zaplňují novými transakcemi. Z letos zatím uskutečněné poptávky cca třetinu tvoří firmy, které přejednaly své dosavadní smlouvy, druhá třetina jsou expanze stávajících nájemců a třetí pak nové smlouvy. Při přejednávání smluv část firem své prostory zmenšovala, zvláště velké globální společnosti – uvolněné prostory se však daří zaplňovat díky zájmu lokálních firem. Těm se tak otevírá možnost přestěhovat se ze starších budov do nových za výhodnějších podmínek – vycházejí jim vstříc pronajímatelé, kteří chtějí rychle zaplnit nově uvolněné prostory, navíc jde často o kanceláře připravené k okamžitému nastěhování, což dále šetří jinak nutné a dnes velmi vysoké náklady na výstavbu prostor (fitout).

V rámci regionu Brno zaostává
Z hlediska čistě lokálního je na tom brněnský trh dobře. Neměl by však usnout na vavřínech, neboť vedle srovnatelných regionálních měst CEE je vidět výrazný rozdíl v jeho neprospěch.
Lukáš Netolický, partner a vedoucí regionálního zastoupení společnosti Cushman & Wakefield: „Před deseti a více lety bylo Brno atraktivním trhem, na který přicházely hi-tech společnosti, jež s sebou kromě výroby přivedly i významnou kancelářskou poptávku, stejně jako mezinárodní centra pro sdílené podnikové služby. Za posledních deset let nicméně téměř celou poptávku tohoto typu přebrala jiná města v regionu CEE. Zdá se, že v Brně na tuto poptávku, která se znovu oživí po uklidnění geopolitické situace, nejsme bohužel připraveni ani na další desetiletí.“


Vývoj kancelářské plochy (v m2) v regionálních městech CEE; zdroj: Cushman & Wakefield

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *